V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

29 marca 2020r.

 • I tak oto przed nami piąta niedziela Wielkiego Postu – wyjątkowa ze względu na światową epidemię koronawirusa. Obowiązuje dyspensa Biskupa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Msze święte odprawiane są bez udziału wiernych, z wyjątkiem osób, które zamówiły intencję ( max 5 osób ); dziękujemy za zrozumienie. Trwa czas izolacji społeczeństwa a hasło ZOSTAŃMY W DOMACH ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Najlepiej więc zastosować się do zasad kwarantanny i pozostać w domu, aby nie narazić innych.
 • Czas i życie bardzo zwolniło, zmieniło się – trzeba nam wszystkim inaczej myśleć i działać. Z całą pewnością jest nam dane spotkać i odkryć Boga w tym szczególnym czasie stanu pandemii koronawirusa, pośrodku cierpienia wielu braci i sióstr, różnego rodzaju utrudnień, lęku o przyszłość, zdrowie czy życie, pośrodku także pięknego świadectwa miłości bliźniego, różnych instytucji, organizacji a nade wszystko służb medycznych, sanitarnych, umundurowanych i rządowych. Niech wzrasta nasza wdzięczność Bogu i ludziom, otwartość i współczucie; niech odradza się nasza ufność w wielkie miłosierdzie Boże i pewność, że Bóg nie zostawi nas samych pośród tego utrapienia.
  Po każdej Mszy świętej według zaleceń naszego Biskupa odmawiamy w kościele Akt zawierzenia Matce Bożej Łaskawej, Patronce Warszawy i Strażniczce Polski; o godz. 20.30 łączymy się we wspólnej modlitwie różańcowej – my, kapłani w kościele, siostry Michalitki - w swoim domu zakonnym, wszyscy wierni w swoich rodzinach czy domach.
 • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota, ze swoimi stałymi pozycjami: modlitwą o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, o zachowanie powołań, w intencji seminarzystów, naszego diakona Mateusza( Towarzystwo Przyjaciół Seminarium prosimy o przekazanie ofiar na konto parafialne z dopiskiem Seminarium ), w piątek składamy Bogu zadośćuczynienie za grzechy przez ludzi popełnione w duchu wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, w sobotę o godz. 8.00 Msza święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi. Nie ma odwiedzin chorych, z wyjątkiem zagrożenia życia.
 • Sprawowanie sakramentu pokuty odbywa się – na zewnątrz kościoła ( np. w formie spaceru, z zachowaniem zasad sanitarnych w godz. 16.00 - 18.00. Warto też usłyszeć i takie tłumaczenie: Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960-961) wyraźnie wskazuje, że w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania z Bogiem. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”( bp Dajczak).
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. 15.00 – 17.50; doceniając wartość modlitwy osobistej należy zadbać, by liczba osób w miejscu modlitwy nie przekroczyła 5 osób – kara administracyjna 5000 zł.
 • Przypominamy także, że przepisy – normy państwowe i kościelne odnoszą się również do ilości uczestników pogrzebu – max 5 osób, tak w kościele jak i na cmentarzu, przy grobie.
 • Kancelaria parafialna czynna jest po południu – tylko w sprawach pogrzebowych i innych ważnych i koniecznych od godz. 16.00 do 17.50. Sprawy intencji mszalnych można załatwiać przez telefon 22- 779 97 04, a wszelkie należności można dokonywać za pomocą naszego konta parafialnego.
 • Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim hojnym ofiarodawcom ( 25 osób ), którzy w ostatnim czasie materialnie wsparli parafię; są na stronie parafii: mbcz.wolomin.pl uruchomione szybkie przelewy24, jest też forma tradycyjnego przelewu internetowego: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, 05-200 Wołomin, ul. Kościelna 54, nr rachunku: 84 1020 1042 0000 8202 0106 9368 , w tytule można podać: na cele kultu religijnego. Bardzo dziękujemy!
 • Wyjątkowe podziękowania należą się Krzysztofowi Procajło, Małgorzacie Kielak i innym osobom za możliwość transmisji Mszy świętej on-line ( w niedzielę o godz. 10.00 i 18.00 ) i za prowadzenie strony internetowej parafii oraz Facebooka jak również za sprawne uruchomienie przelewów internetowych ( tu także podziękowania Jakubowi Tomaszewskiemu ) . Może wspólnie jakoś damy radę. Przy tym zachęcamy wszystkich wiernych do uczestnictwa za pomocą Internetu we wszystkich wydarzeniach religijnych, tak, aby nie ustała nasza wiara i abyśmy po tym trudnym czasie mogli z jeszcze większą gorliwością służyć Bogu. Dziękujemy panom ze Służby Porządkowej Totus Tuus oraz Rycerzom Jana Pawła II za włączenie się w organizację porządku nabożeństw.
 • Są dostępne również wersje elektroniczne tygodnika Idziemy, Gościa Niedzielnego, Niedzieli za pośrednictwem stron www.eprasa; jest serwis idziemy.pl naszego diecezjalnego tygodnika, w którym znajdziemy najświeższe informacje i komentarze - a w tym wyjątkowym czasie prosimy o nabywanie i czytanie. To bardzo trudny czas dla redakcji katolickich w utrzymaniu zespołu i pisma.
 • Mamy też świece Caritas na nasze wielkanocne stoły. Na stoliku pod chórem będzie można je nabyć. Dziękujemy Akcji Katolickiej za pomoc w ich rozprowadzeniu.
 • Za tydzień Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, pierwsza niedziela miesiąca – nie ma wymiany tajemnic różańcowych, odmawiamy następną tajemnicę, aby Bóg uwolnił nas od kataklizmu epidemii.

 

 

 

 

Komunikat Biskupa
Komunikat Biskupa
Komunikat 3
Komunikat 3
Komunikat 2
Komunikat 2
Komunikat 1
Komunikat 1
Msze Święte w mediach
Msze Święte w mediach
Previous Next Play Pause